ΑρχικήΔραστηριότητες ΕνορίαςΕορτέςΙΕΡΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣ ΑΓ. ΥΠΟΜΟΝΗΣ

ΠΑΤΡΩΝ

agia-upomoni

ΙΕΡΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣ

Την Δευτέρα 29 Μαΐου  2017  με τις ευλογίες του σεπτού ποιμενάρχου μας κ.κ.ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ  η ενορία μας εορτάζει την μνήμη της Αυτοκρατόρισσας της Βασιλεύουσας ΑΓΙΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ, μητέρας του Κων/νου Παλαιολόγου, τελευταίου τραγικού Βυζαντινού Αυτοκράτορα. Το δεξιό κλίτος του Ιερού Ναού μας είναι αφιερωμένο στην Αγία με αγιογραφίες από τον βίο της και εγκαινιασμένη Αγία Τράπεζα προς τιμήν Της.

Δευτέρα : Πανηγυρική Θεία  Λειτουργία με αρτοκλασία και θείον κήρυγμα. 7-10 π.μ.

Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας θα τελεστεί   επιμνημόσυνη δέηση  για τους τελευταίους προμάχους της Κωνσταντινουπόλεως και θα γίνει αναφορά στο Χρονικό της Άλωσης της Πόλης, καθόσον η Αγία συνδέεται άμεσα με αυτό.

Το απόγευμα της Εορτής ώρα 6.30 μ.μ. θα ψαλλεί Ιερά Παράκλησις προς την Αγία Υπομονή.

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ